Ekologiczne technologie ogrzewania

Ekologiczne technologie ogrzewania stają się coraz bardziej popularne, tym bardziej, że w parze z ekologią idzie duża oszczędność pieniędzy. Przy wykorzystaniu pompy ciepła można zaoszczędzić nawet powyżej 50 proc. wydatków na ogrzewanie w skali roku. Istotne jest również to, że koszt inwestycji w nowe technologie nie znajduje się już wyłącznie na barkach właścicieli domów. Obecnie dostępne są różne programy wsparcia promujące modernizację przestarzałych systemów lub ich wymianę. Czy to w kwestii termoizolacji, czy wymiany pieca węglowego na nowoczesną technologię. Przy pomocy programów dofinansowań, nowoczesne i ekologiczne rozwiązania stają się powszechnie dostępne dla wszystkich.

Termoizolacja i pompa ciepła – czy to się opłaca?

Powszechne są opinie na forach internetowych, że pompa ciepła opłaca się wyłącznie w domach energożernych (nieocieplonych), ponieważ pompa ciepła to bardzo droga inwestycja, która daje niskie koszty eksploatacji. Uważa się, że termoizolacja budynku wyklucza potrzebę zmiany technologii ogrzewania, ponieważ niejako z automatu daje oszczędności. Co za tym idzie w tej pokrętnej logice, wydłuża się czas zwrotu inwestycji w pompę ciepła.

Nie zgadzamy się z tym!

Niedocieplony budynek to przede wszystkim strata energii sięgająca nawet 35 proc. dla ścian i 25 proc. dla dachu. Niezależnie od wyboru technologii ogrzewania dobrze izolowany budynek, który ma min. 15 cm styropianu na ścianach, pod dachem 25 cm wełny a na podłodze 15 cm styropianu, to przede wszystkim znacznie niższy wydatek energetyczny. Dzięki temu możemy zainwestować w tańszą pompę ciepła potrzebną do ogrzania domu, możemy nawet zrezygnować z ogrzewania podłogowego co bardzo obniży koszt samej inwestycji. Z kolei koszt pompy ciepła może być dofinansowany nawet w 70%. Dzięki temu “bardzo droga inwestycja” wcale nie jest taka droga.

Nowe, ekologiczne i tanie źródło energii będzie służyło przez wiele lat, min. 20 – 25 lat. Zwrot tejże inwestycji nastąpi już po kilku latach, ale precyzyjne określenie zwrotu jest uzależnione od wielu zmiennych. Zamów u nas darmową wycenę, odpowiemy przy okazji precyzyjną informacją ofertową związaną z Twoją inwestycją i pomożemy rozwiązać wszelkie wątpliwości.