1. wybór technologii ogrzewania

Budowa nowego domu, technicznie jest inwestycją bardzo rozbudowaną i skomplikowaną. Jedną z najważniejszych rzeczy, patrząc z punktu widzenia przyszłej eksploatacji, jest wybór technologii ogrzewania. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, takich jak: zużycie energii, emisję substancji szkodliwych, jakość życia przy wyborze danej technologii. Można zainwestować np. w tańszy system gazowy, ale późniejsza eksploatacja będzie kosztowała więcej. Można również zainwestować w nowoczesny, ekologiczny i oszczędny system jakim jest pompa ciepła. Późniejsza eksploatacja będzie znacznie tańsza, a przy budowie pompy można skorzystać z programu rządowego “Czyste powietrze“, który może zwrócić nawet do 70 proc. tej inwestycji.

Jeżeli posiadamy już system ogrzewania w naszym domu, a roczne wydatki na ogrzewanie są znaczące, można przy pomocy programu “Czyste powietrze” postarać się o zmianę systemu ogrzewania, dzięki czemu w ramach programu uzyskamy zwrot części inwestycji, a wydatki na ogrzewanie znacząco spadną. Dodatkowo nowoczesny system ogrzewania jakim jest pompa ciepła zapewni nam bezpieczeństwo i niezależność energetyczną na wiele lat. 

2. termoizolacja Kowalski!

Właściwie ocieplony budynek, niezależnie od zastosowanej technologii ogrzewania zmniejsza wydatek energetyczny i znacząco obniża koszty eksploatacji. Należy pamiętać, że nieocieplony budynek to jest strata energetyczna nawet powyżej 35 proc. Istnieją programy dofinansowania termoizolacji, jeżeli Twój dom nie posiada ocieplenia, lub jest ono niewystarczające to warto zastanowić się nad tą inwestycją. Z perspektywy czasu, jest to znacząca oszczędność.

3. zaplanuj swoje ogrzewanie

Zastanów się nad obniżeniem temperatury w swoich pomieszczeniach. Każdy stopień mniej oznacza oszczędność do nawet 6 proc. Temperatura pokojowa 20°C jest wystarczająca.

Jeżeli posiadasz nowoczesny system ogrzewania, taki jak pompa ciepła to z pewnością masz dostęp do elektronicznej regulacji i automatyki. Przez ten system możesz zarządzać pracą instalacji grzewczej, możesz np.: ustawić harmonogram na cały tydzień, obniżać temperaturę w nocy, regulować temperaturę w zależności od pomieszczeń. Po co Ci 20°C w garażu? 

Stosowanie nowoczesnych automatyk gwarantuje znaczne obniżenie kosztów eksploatacji. Poza tym patrz na swoją krzywą ogrzewania, na statystyki. Nie przegrzewanie pomieszczeń jest drogą do poprawnej krzywej, tym samym do optymalnego ustawienia Twojego systemu grzewczego.