Pompy ciepła są ekologiczne i nowoczesne

Pompa ciepła jest to urządzenie nowoczesne, na miarę XXI wieku. Dzisiaj jest to najbardziej niezawodna i ekonomiczna technologia grzewcza. Niewielkich rozmiarów urządzenie jest w stanie ogrzać lub schłodzić obiekt o znacznej powierzchni, a koszt inwestycji może się zwrócić nawet w kilka lat od instalacji. 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, którego zasada działania opiera się na znanych nam z życia codziennego zjawiskach i przemianach fizycznych. Do pracy pompy potrzebne jest dolne źródło ciepła, z którego pobierane jest około 80% energii. Źródłem pozostałych 20% jest energia elektryczna. Dla przykładu: aby pompa ciepła mogła uzyskać moc grzewczą w wysokości 5kW, z sieci elektrycznej wystarczy jej około 1kW. Reszta energii pobierana jest z dolnego źródła ciepła.

Obieg pompy ciepła rozpoczyna swój cykl w kompresorze, do którego dostaje się czynnik chłodniczy w postaci gazowej. To właśnie tutaj czynnik jest sprężany, gwałtownie rośnie jego ciśnienie, a zarazem temperatura. Z kompresora gorący gaz trafia do skraplacza, który jest płytowym wymiennikiem ciepła, gdzie z jednej strony przepływa czynnik chłodniczy, z drugiej zaś woda układu grzewczego. W wymienniku tym czynnik chłodniczy oddaje ciepło wodzie, przechodząc ze stanu gazowego w ciekły, przez co woda systemu grzewczego wpływająca do skraplacza się ogrzewa. Kolejnym podstawowym elementem składowym jest zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada ciśnienie czynnika, a wraz z nim jego temperatura.

Więcej informacji o zasadach działania pompy ciepła i technicznych szczegółach z nią związanych znajdziesz na naszym blogu. Celem tego artykułu jest przedstawienie powodów, dlaczego warto wybrać pompę ciepła.

Bez dodatkowego paliwa i kłopotu

Pompy ciepła nie potrzebują dodatkowego paliwa aby ogrzać budynek, wystarczy dostarczyć energię elektryczną do sprężarki, która stanowi zaledwie 1/5 zapotrzebowania. Reszta pobierana jest z dolnego źródła ciepła. Ponad to pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin w budynku, ani w jego okolicy. Nie jest również potrzebna dodatkowa kotłownia, komin, ani przyłączę składu opału lub gazu. Pompa ciepła jest w zasadzie urządzeniem bezobsługowym, nie wymaga uwagi ani regularności jak przy zwykłych piecach opałowych.

Finanse, bezawaryjność i ekologia

Inwestycja w pompę ciepła zwraca już w kilka lat, w porównaniu do ogrzewania propanem lub olejem, a sama instalacja może być dofinansowana nawet do 70 proc. dzięki rządowemu programowi “Czyste powietrze”. Ponad to pompa ciepła podnosi znacznie wartość obiektu w którym jest zainstalowana.

Koszty ogrzewania w porównaniu do klasycznych technologii są niższe o nawet 50%. Oszczędza się również na przestrzeni, pompa nie potrzebuje kotłowni ani dużej ilości miejsca do zabudowy. Samo urządzenie jest długowieczne, a żywotność sprężarki sięga nawet do 25 lat.

Pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin w swoim otoczeniu, korzysta z dużego udziału energii odnawialnej (ok. 75 proc.), redukuje emisję CO2. Jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe o bardzo cichej pracy, które umożliwia tanie i efektywne ogrzewanie pomieszczeń oraz ich schładzanie. 

Podsumowanie

Pompa ciepła jest urządzeniem w pełni ekologicznym, należącym do najbardziej niezawodnych technologii XXI wieku, dzięki któremu możemy obniżyć koszty eksploatacji o nawet 50 proc. w porównaniu do już przestarzałych i nie ekonomicznych systemów ogrzewania, takich jak: węgiel, gaz, czy olej opałowy. Koszt inwestycji zwraca się już po kilku latach użytkowania, a sama instalacja może być dofinansowana. Poza tym pompa ciepła daje bezpieczeństwo energetyczne, niezależnie od panujących warunków politycznych i gospodarczych.

Zobacz galerię marek Sofath i Stiebel Eltron